Evrim Ağacı 5 Kasım 2010 tarihinde ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu çatısı altında kuruldu. İlk etapta sadece ufak bir grup ile yola çıkan oluşum, sadece birkaç ay içerisinde Türkiye çapında binlerce kişiye hitap eden, ODTÜ içerisinde ise onlarca öğrencinin aktif katılım gösterdiği bir oluşuma evrimleşti. Bu süre zarfında Türkiye’nin en büyük ve güvenilir evrimsel biyoloji arşivini yaratma kararı alan oluşum, evrimsel biyoloji başta olmak üzere bilimin her alanında, herkesin anlayabileceği bir dil ve özgün bir yaklaşımla kaleme alınan yazılar yayınlamaya başladı. Sürecin ilerleyen kısımlarında Türkiye Evrimle Tanışıyor adı altında çeşitli şehir, üniversite ve liselerde modern bilim ve evrim eğitimi veren grup, her sosyoekonomik düzeyden Türkiye insanıyla birebir irtibata geçme ve evrimsel biyolojiyle ilgili sıkıntıları birinci elden gözleme fırsatı buldu.

Bu süreçte Avrupa Evrimsel Biyoloji Cemiyeti’nin akademik ve maddi desteğini de yanına alan grup, aradan geçen 8 sene sonunda Türkiye çapında ve hatta Dünya’nın çeşitli diğer ülkelerinden de binlerce kişinin dahil olduğu, toplamda 1 milyonu aşkın okur kitlesine kavuştu ve 7000’den fazla popüler bilim makalesine, 2 basılı popüler bilim kitabına (“Evrim Kuramı ve Mekanizmaları” ve “Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı“) imza attı.

Günümüzde ülkemizin en saygın, önde gelen ve güvenilir bilim oluşumlarından biri olan Evrim Ağacı’nın Türkiye’deki popüler bilim çalışmaları konusundaki yenilikçi yaklaşımı sayesinde başardıkları, şimdiye kadar birden fazla akademik tezin parçası ve/veya konusu oldu. Özellikle sosyal medya üzerinde çalışmalarını yürüten Evrim Ağacı’nın geliştirdiği ve kullandığı model, birçok diğer sosyal medya bilim oluşumuna da ilham oldu ve onların önünü açtı. Özellikle YouTube, Twitter, Instagram ve Facebook hesaplarını aktif olarak kullanan Evrim Ağacı, sosyal medya üzerinden her hafta milyonlarca kişiye ulaşabilmektedir.

Avrupa Evrimsel Biyoloji Cemiyeti tarafından içerikleri bilirkişilerce denetlenen ve “yüksek kaliteli” olarak tescillenen Evrim Ağacı içerikleri ve ürünleri günümüzde birçok üniversite ve lise öğretmeni tarafından ders içeriği olarak okutulmaktadır. Çevrimiçi yayınlarına ara vermeksizin devam eden Evrim Ağacı, şu anda bir yazılım projesi olarak yapılandırılarak, sıradan bir “bilim blogu” olmanın ötesine geçmeyi ve Türkiye’deki bütün bilimseverleri tek bir çatı altında toplayan çok yönlü bir bilim platformu haline gelme yolunda ilerlemektedir.

Evrim Ağacı hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.